“İYİ ÖĞRENCİLER” İLE “ÖĞRENCİLER”

ARASINDAKİ FARKLAR

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, KENDİLERİNE, AİLELERİNE VE ÜLKELERİNE KARŞI SORUMLULUK HİSSİ TAŞIRLAR, ÖĞRENCİLER SADECE “DERSLERE GİRER VE ÇIKAR

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, ANLAMADIKLARI KONULARIN ÜZERİNE GİDER, ÇALIŞIR, ARAŞTIRIR, VE ÖĞRENİRLER, ÖĞRENCİLER İSE “BU DERSİ ANLAMIYORUM, BU DERSE NE GEREK VAR ?” DERLER.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, “BU DERSİ DAHA İYİ ÖĞRENMENİN BİR YOLU VARDIR!” DERKEN, ÖĞRENCİLER, “BU HOCADAN KOPYA ÇEKMENİN MUTLAKA BİR YOLU VARDIR” DER.

 

·        İYİ ÖĞRENCİLER, “BU KONUYU ARAŞTIRIP, ÖĞRENEYİM” DER, ÖĞRENCİLER, “BU DERSİ KİMSE ANLAMAMIŞ, SEN Mİ ANLAYACAKSIN? BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER” DER VE KOPYA ÇEKME TEKNİKLERİNİ ARAŞTIRIR.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, BİR DERSTEN KALINCA “BEN ÇALIŞMADIM/ÇALIŞAMADIM, KALDIM” DER, ÖĞRENCİLER “HOCA BENİ BIRAKTI” DER.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, DERSE DEVAM EDER, DERSİ DİNLER VE SORU SORARLAR, ÖĞRENCİLER, DERSE DEVAM ETMEZ, DEVAM ETSE BİLE ARKA SIRALARDA OTURUR VE MEMLEKET SORUNLARINI TARTIŞIR?!

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, BİR DERSTEN KALMAKTAN KORKMAZLAR, “ÖĞRENMEYİ” AMAÇ EDİNİRLER; ÖĞRENCİLER, KALMAYI DOĞAL BİR YAŞAM TARZI OLARAK KABUL EDERLER.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, ÇOK ÇALIŞIR VE HER ZAMAN BOŞ VAKİTLERİ VARDIR; ÖĞRENCİLER İSE NEDENSE DERS ÇALIŞMAYA VAKİT BULAMAZLAR.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER’İN “GELECEK” BİLİNCİ VE KAYGISI VARDIR, GELECEKLERİNİ PLANLARLAR, ÖĞRENCİLER GELECEĞE İLİŞKİN KAYGI TAŞIMAZLAR, BABA/AMCA'LARA  GÜVENİR, TORPİLİN HER KAPIYI AÇACAĞINI SANIRLAR.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, “İYİYİM AMA YETERİNCE DEĞİL” DER, ÖĞRENCİLER, “KÖTÜYÜM AMA BAŞKALARI BENDEN KADAR KÖTÜ” DER.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, MEZUN OLUNCA İYİ İŞ BULUR VE HAYATLARINDAN MEMNUNDURLAR; ÖĞRENCİLER MEZUN OLABİLİR VE İŞ BULABİLİRLERSE (GENELLİKLE MESLEKLERİ DIŞINDA BİR İŞTE) ASGARİ ÜCRETİN 2 KATI MAAŞLA ÇALIŞIRLAR.

 

·       İYİ ÖĞRENCİLER, “MESLEK SAHİBİ OLMAK İSTER”, ÖĞRENCİLER İSE SADECE “DİPLOMA ALMAK” DERDİNDEDİR.

 

 

SON SÖZ:     TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR.