III. İŞ BAŞVURUSUNUN YAPILMASI

A. Aranan Nitelikler

Bir işe başvuracağınız vakit, sizde, aşağıda belirtilen özelliklerden hiç olmazsa bir kısmının aranacağını bilmelisiniz. Değişik yetenekleri anlatan bu kelimeleri küçümsemeyiniz. Özgeçmişinizin ve takdim mektubunuzun hazırlanışında çok yararlanabileceğiniz gibi, iş görüşmesi esnasında kendinizi takdim etmenizde ve soruları cevaplandırmanızda size çok yardımcı olabilirler.

Yaratıcı, ...konusunda kuvvetli/kabiliyetli, becerikli, mücadeleci, mücadeleyi seven, netice almasını bilen, yönetmesini bilen, sabit fikirlere saplı olmayan, güven telkin eden, tedbirli, dikkatli çabuk düşünebilen, iyi hafızası olan, sağ duyusu kuvvetli, çalışma disiplini olan, dinlemesini bilen, uyumlu, başkalarıyla iyi geçinebilen, gece gündüz başarabilen, ağır işte başarı gösteren, verilen görevi zamanında tamamlayabilen, güçlüklere karşı dayanıklı, devamlı hareket halinde olan, tespit edilmiş iş bitirme tarihlerine uyabilen, gerilimli durumlarda sakin kalabilen, inisiyatif kullanabilen, sorumluluk alabilen, enerjik, problem çözücü, masraf bilinci bulunan, karar verebilen, liderlik vasfı olan.
 

SEVECEĞİN BİR İŞ SEÇERSEN, YAŞAMINDA BİR GÜN BİLE ÇALŞMIŞ OLMAZSIN..

Konfiçyüs

B. Takdim Mektubu

İyi ve Etkili Bir Mektup Yazabilmek İçin Şu Noktalara Dikkat Ediniz:

 1. Söylemek istediğinizi kısa (dolaysız olarak) ve tam olarak söyleyiniz.
 2. Kendinizi satma konusunda aşırılığa kaçmayınız.
 3. Şirketin ismini, mektubu yazdığınız şahsın ismini ve bu kimsenin şirketteki görevini doğru bilmeniz ve yazmanız çok önemlidir. Tekrar tekrar kontrol ediniz.
 4. Mektubunuzun görünüşü sizin görünüşünüze eş değerdir. Mektubunuza bakan işveren onda sizi görecektir. Bu nedenle, mektubunuzun görünüşünün etkili olmasını sağlayınız.
 5. İngilizce olarak verilmiş ilanlara İngilizce takdim mektubu, özgeçmiş gönderiniz ve sizinle İngilizce olarak mülakat yapılmasını bekleyiniz.

İyi ve Etkili Bir Mektup Şu Bölümlerden Oluşmalıdır

 1. Giriş: Giriş paragrafınız mektubunuzun okunmaya değer olduğunu belirtebilmelidir.
 2. Takdim: İkinci paragrafınız verilecek mesajın kalbine ulaşmalı, yani yetenekleriniz hakkında genel bir açıklama sunabilmelidir.
 3. Sonuç: Mektubunuzun son bölümü arzunuzu ifade etmelidir. Bir görüşmeye davet edilmeyi arzu etmektesiniz.

            


C. Özgeçmiş

Özgeçmişiniz, sadece öğrenim ve tecrübelerinizi sıralayan bir liste değildir, olmamalıdır. Özgeçmişiniz iş arama yarışını katılabilmenizi sağlayacak bir bilettir. Özgeçmişiniz, sizinle ilgili bir ilandır-bir satış ilanı-ve her okuyana şöyle bağırmalıdır: Ben sizin önemle göz önüne almanız gereken bir kimseyim. Bana bir görüşme şansı vermezseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. Özgeçmişiniz, sizin işe alınmanızı kendi başına belki sağlayamaz ama, kötü yazılmış ise sizi bir anda yarış dışı bırakabilir. Eğer, hazırladığınız öz geçmiş sizi en güzel şekilde yansıtmıyorsa, bu başkalarının değil sadece sizin suçunuzdur.

Görüşmeciler, geleceğinizi tespit etmek için geçmişinizi bilmek isterler. Özgeçmişinizde dürüst olunuz, ancak kanaatinizce sizin durumunuzu özel yapan neyse/nelerse bunlara okuyanın dikkatini çekmeye çalışınız. Öz geçmişinizi hazırlarken ilk gayeniz şu olmalıdır: Özgeçmişinizin kesin olarak okunmasını sağlamak, okunmadan Ret dosyasına atılmasını önlemek.

Özgeçmişinizi Hazırladıktan Sonra Kendi Kendinize Sorunuz

Bu sorulardan herhangi birini hayır diye cevapladınızsa, sizin yeni bir özgeçmişe ihtiyacınız var demektir.

Özgeçmişiniz Ne Yapmalıdır?

Onu okuyan şahsa, sizi mutlaka görüşmeye çağırma arzusunu verebilmelidir. Bu arzuyu ise, sunabileceğiniz her şeyi en olumlu ışık altında gösterebilen ve bunu yaparken de kesinlikle zorlamaya (abartmaya, tekrara) kaçmayan bir özgeçmiş verebilir.

Özgeçmişinizi Hazırlarken Uyulması Gereken Ana Esaslar Nelerdir?

 1. Kısa ve öz olmaya çalışınız: Özgeçmiş, hayat hikayenizi tafsilatlı olarak anlatacağınız veya şahsi felsefe ve görüşlerinizi açıklayacağınız bir yer değildir. 2-3 kelimede söyleyebileceğinizi hiçbir zaman 4-5 kelimede söylemeyiniz.
 2. Mümkün mertebe Ben kelimesini kullanmaktan kaçınınız. Netice itibariyle bu sizin özgeçmişinizdir.
 3. Yalnız konuyla ilgili olan bilgilere yer veriniz. (Örneğin; eşinizin, çocuklarınızın, vs isimlerini belirtmeye hiç gerek yok)
 4. İlkokul önemli değil, ancak lisenizin isminizi belirtiniz. Görüşmeci aynı okuldan olabilir ve bu onda sempatik bir etki yaratabilir.
 5. Başarılarınızı önemle belirtiniz.
 6. Fazla samimi, gayri resmi bir ifade tarzı kullanmayınız. Üslubunuz dengeli ve resmi bir üslup olmalıdır.
 7. Kısa cümleler kullanınız.
 8. Gür bir ses veriniz. Ancak diplomatik olmayı da ihmal etmeyiniz.
 9. Hakkınızda, olumsuz bir şey söylemeyiniz.

 

Özgeçmişinizin Şekli

 1. Biçim: En yaygın olanını tavsiye ediyoruz. Olayları tarihlerine göre ters bir sırada (yani, sondan başlayıp geriye giderek) sıralayınız.
 2. Kişisel Bilgiler: En başa veya en sona koyunuz. Doğum tarihi, medeni durumunuz vs... ve sıhhatinizle ilgili kısa bilgi.
 3. Öğrenim: En yüksek dereceden başlayınız. Aldığınız dereceyi (B.S., M.S. gibi) diploma travayını yapınız konuyu ve mezuniyet yılınızı belirtiniz. Yüksek Şeref veya Şeref ile mezun olmuş iseniz veya bir başka ödül kazandınızsa, bunu da belirtiniz fakat fazla detaya girmeyiniz. İş yerinde staj veya özel lisanslarda bu bölümde belirtilmelidir, ancak 3 günlük seminerlerden söz etmeyiniz.

Özgeçmişinizin sonunda, kendinizle ilgili bazı açıklamalar yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu kısa tutunuz (en fazla 3-4 satır) ancak bu olanaktan yararlanarak kendinizle ilgili iyi, hoş birkaç şey söyleyiniz. Dikkatli olunuz. Bu yorum sizin durumunuzun niçin özel olduğunu belirtecek muhafazakar fakat olumlu bir değerlendirme olmalıdır. Böyle bir tarif yapmaktan zorlanıyorsanız, bu bölümün başında verilen kelimelerden (bak: Aranan Nitelikler) yararlanabilirsiniz.

Bir Araya Getirme

Birkaç güne ihtiyacınız olacaktır. Bitirince bir kenara bırakınız ve 1-2 gün sonra tekrar ele alarak son rötuşları yapınız. En iyisini meydana çıkarıncaya kadar, belki birkaç müsvedde yapmanız gerekecektir. Bu yavaş olduğunuz anlamına gelmez. İyi yazarlar bazen sadece bir tek paragraf için koca bir gün harcarlar. İyi bir özgeçmiş onun için sarfedilen zamana ve gayrete değer.

Eğer profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, özgeçmişinizi kendiniz yazmaya kalkmayınız. Mutlaka bilgisayarda güzel bir formatta yazınız. Yazdıktan sonra 2 defa değil 3 defa kontrol ediniz, hata bulunmadığından kesinlikle emin olunuz.

Standart ağırlıkta, beyaz A-4 ebadında kağıt kullanınız.

Çok iyi fotokopi yaptırtmak için fedakarlıktan çekinmeyiniz. Bazı şirketler, yazınızın ne kadar okunaklı ve düzenli olduğunu görebilmek için özgeçmişinizi el yazınızla hazırlamanızı isteyebilirler.

D. Şahıs Referansları

Şahıs Referansları İçin Ne Yapmalısınız?

Bir kere, özgeçmişinize kesinlikle koymayınız. Referanslar mühimdir ama, o kadar da değil. Bunun mantıki nedeni şudur: Görüşmeci, hakkınızda iyi şeyler söyleyecek birisinin adını vermeyeceğinizi bilir.

Görüşmeciden gelecek talep üzerine şahıs referansları vermemiz gerekirse kişilerin seçiminde dikkatli olmalıyız. Politik şahsiyetler, bazı dernek yöneticisi ve üyeleri, gazeteci ve yazarlar gibi bazı kesimlere ters düşebilecek sivri kişilerin referans olamayacağını unutmayalım. Sanayici ve iş adamı, üniversite öğretim üyeleri, tanınmış doktor ve benzeri kişiler daha ılımlı ve etkili referanslardır. Referans olarak vereceğiniz kişiyle önceden MUTLAKA konuşup, bu kişinin olurunu alınız. İşveren bu kişiyle bağlantı kurduğunda sizi hatırlayamaması ve konudan habersiz olduğunu belli etmesi, sizin için olumlu sonuçlar doğurmaz.

Unutulmamalıdır ki, çok etkili ve çarpıcı bir referans isim verilmesi, adayın mutlaka çok kuvvetli bir desteğe ihtiyacı olduğunu ve kendi yeteneklerinden çok bu destekten medet umduğu imajını verebilir.

Bu konuda son bir uyarı daha: görüşmecinin, referans olarak vereceğimiz kişiyle, geçmişe dayalı, olumsuz bir görüşü veya bağlantısı olabilir. Böyle bir durumda, referansımız, bize destek yerine köstek olacaktır. Bu nedenle-bir kere daha tekrar edelim-istenmedikçe, referans isim vermeyin.
 
 

ÖZGEÇMİŞ
(Yanlış!!!)

1961 doğumluyum. İlk, Orta ve Lise tahsilimi Ankarada tamamladım. 1978-82 öğretim yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulundan iyi derece ile mezun oldum. Aynı dönemde stajier olarak girdiğim Akajansta 5 ay muhabir olarak çalıştım. Daha sonra 1983-87 yılları arasında İzmir/Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girerek, Sahne ve Görüntü Sanatları Sinema-Televizyon ve Fotoğrafçılık Ana Sanat dalını iyi derece ile bitirdim. Evliyim, az düzeyde İngilizce biliyorum.
 

SEVGİ AKSOY

(İmza)

ÖZGEÇMİŞ
(Doğru)
 
 

AHMET TÜRKMEN
Bostan Sokak.
Çilek Apt. D.13
26060  ESKİŞEHİR
Tel: 0(222) 222 22 22 (Ev)
Cep: (555) 555 55 55
E-posta: ahmet.turk@yahoo.com 


 

 

ŞAHSİ BİLGİLER

Doğum Tarihi : 13.04.1976
Medeni Hali : Evli ve 1 çocuklu
Sağlık Durum : Mükemmel

Boy: 1.75 m.

Kilo: 74 kg

ÖĞRENİM 

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ, Eskişehir
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü
(Mezuniyet ortalaması: 3.45/4.0, Derece: Şeref öğrencisi. Dönem ikincisi olarak  mezun oldum).
 

1993-1997

 

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ, Eskişehir
Hazırlık Okulu, Yabancı Diller Bölümü
(Ortalama: 84/100).
 

1992-1993

STAJLAR

ENDEL-Eskişehir

TOFAŞ-Bursa
 

1994 (1 ay)

1995 (1ay)

LİSAN BİLGİSİ

İyi düzeyde İngilizce, Orta derecede Almanca

 

AÇIKLAMALAR

 • 1994, 1995, 1996 ve 1997 Yüksek Şeref Öğrencisi
 • TUBİTAK'tan burs

 

 

SEVGİ AKSOY
Bostan Sokak.
Lale Apt. D.4
Emirgan / İSTANBUL
Ev: 0(212) 268 69 70
E-posta: aksoys@hotmail.com

 

ŞAHSİ BİLGİLER

Doğum Tarihi : 3.8.1961

Medeni Hali : Evli

Sağlık Durum : Hiçbir problemim yoktur

Boy: 1.65 m.

Kilo: 54 kg

ÖĞRENİM 

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Sinema ve Fotoğrafçılık Ana Sanat Dalı ( "İyi" derece ile mezun oldum).
 

1983-1987

 

ANK. İKTİSADİ VE TİC.İLİMLER AKADEMİSİ

Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Y. Okulu (İyi derece ile mezun oldum).
 

1978-1982

İŞ TECRÜBESİ

AKAJANS

Muhabir olarak
 

1982 (5 ay)

LİSAN BİLGİSİ

Az düzeyde İngilizce

 

AÇIKLAMALAR

 • Yeni bir ortama kolayca intibak eder, iş arkadaşlarımla uyumlu, iyi ilişkiler kurarım.
 • Verilen görevi iyi bir şekilde yapma özelliğimle gurur duyuyorum. 
 • Bir ay önce evlenmiş bulunuyorum ve en az birkaç yıl çocuk sahibi olmayı düşünmüyoruz.

 

Takdim Mektubu Örnekleri
 

COVER LETTER--RAW

COVER LETTER-REVISED


 

 

İngilizce olarak yazılmış Özgeçmiş/CV Örneği
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Mustafa ÖZTÜRK
Vişnelik Mahallesi, Savaş Cad.
Gül Apt. No: 12/A
26030 Eskişehir
Tel: (222) 234-5678 (home)
Fax: (222) 235-5679

 

EDUCATION

 

M. Sc

OSMANGAZI UNIVERSITY, Graduate School, Department of Mechanical Engineering, Eskişehir, July 1994.

B. Sc

OSMANGAZI UNIVERSITY, School of Engineering and Architecture, Department of Mechanical Engineering, Eskişehir, July 1992.

Diploma

Middle East Tecnical Universty, Prep School, Ankara June 1987.

Diploma

Cumhuriyet High School, Eskişehir June 1986.


EXPERIENCE

 

Aug. 1996- Present 

Research Assistant, Osmangazi University, School of Engineering and Architecture, Department of Mechanical Engineering, Eskişehir.

June 1994- June 1996

Eskişehir Locomotive Industries Inc. (TÜLOMS AŞ), Engine Department, Eskişehir


COMPUTER EXPERIENCE 

 

Languages: FORTRAN, C++ and Visual BASIC Programming Languages, Experience on CAD-CAM, OMNITAB, AUTOCAD and similar software packages plus Windows 95/98 Operating Systems, WinWORD, EXCEL packages.


PROFESSIONAL MEMBERSHIPS

1992-present

Member, Chamber of Mechanical Engineers, Turkey.


SCHOOLARSHIPS

1992-1993

Turkish Scientific and Research Organisation (TUBİTAK) for graduate study, with tuition and stipent.


PUBLICATIONS

1992

M. Mustafa Öztürk and Ahmet Tan. Alternative Energy Resorces in Eskişehir Region, Türkiye Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi, Temmuz 12-18 Eskişehir. Proceeding: 8, p123-127 (1993).


PERSONAL

 

Birthdate

: January 9, 1967

Birthplace 

: Eskişehir

Marital Status 

: Single

Military Service

: Completed

Health 

: Excellent

Hobbies

: Traveling, Reading, Computers, Bicycling

İngilizce olarak yazılmış Başvuru Mektubu Örneği
 

 

Vişnelik Mahallesi
Savaş Caddesi
Gül Apt. No: 12/A
26030 Eskişehir
July 3, 2000
Tel: (222) 234-5678 (home)
Fax: (222) 235-5679

Tofaş A.Ş.
Personel İşleri Müdürü
Organize Sanayi Bölgesi
No: 124
BURSA

 

Dear Sir,

I have come across with your advertisement in Hürriyet Newspaper dated 15.03.2000 in which you are looking for a ................ engineer. I graduated from ............. Engineering Department of Osmangazi University in July 1994. I am interested in the position that has been advertised. Enclosed is my C. V as requested.

I will appreciate it very much if you give me a chance of presenting myself personally. I will be looking forward to hearing from you.

 


Sincerely yours,

(imzanızı buraya atın)

M. Mustafa Öztürk

Enclosures